Makaleler

Ruh Haliniz İş Sonuçlarını Nasıl Etkiler? – Daniel Goleman

Duygular çok yoğundur, geçicidir ancak bazen iş üzerinde yıkıcı etkileri olabilir; ruh hali ise daha az yoğun, daha uzun süren duygulardır ve genellikle elinizdeki işi yapmanıza engel olmaz. Duygusal bir olay genellikle buna ilişkin daha uzun süren bir ruh haline yol açar: grupta bir ruh hali ortaya çıkar ve alçak tondan süregider. Duygular ve ruh halleri, iş hayatı bakış açısından önemsiz olarak değerlendirilseler de işin yapılması üstünde gerçek etkileri vardır.

Bir liderin hafif tedirginliği, birşeyin daha fazla özen ve dikkatli düşünme gerektirdiğine dair bir işaret olabilir. Temkinli bir ruh hali, riskli bir durumu değerlendirirken inanılmaz derecede işe yarayabilir ve çok fazla iyimserlik, tehlikeleri görmezden gelmeye yol açabilir. Ani bir öfke patlaması, bir liderin dikkatini (bir üst yöneticinin cinsel tacizde bulunmasının açığa çıkması gibi) acil bir soruna çekebilir ve liderin enerjisini günlük işlerden ayırıp (şirketin tacizi önlemeye yönelik çabalarının iyileştirilmesi gibi) bir çözüm yaratmaya yöneltebilir.

Orta karar bir tedirginlik dikkat ve enerjinin odaklanmasını sağlayabilir ancak uzun süren ciddi bir sıkıntı, bir liderin beyninin bilgiyi işleme ve etkin biçimde karşılık verme yetisini azaltarak, ilişkilerini sabote edebilir ve iş performansının önünde engel olabilir. Öte yandan iyi bir kahkaha veya keyifli bir ruh hali, iyi iş çıkarmak için gerekli olan sinirsel yetileri güçlendirir çoğu zaman.
Hem iyi hem de kötü ruh hallerinin kendilerini çoğaltma eğilimleri vardır çünkü algıları ve hatıraları kısmen  çarpıtırlar: İnsanlar keyifli olduklarında bir durumun olumlu yanını görür ve bununla ilgili iyi şeyleri anımsarlar, kötü hissettiklerinde ise olumsuza odaklanırlar.

Bu algısal çarpıtmanın yanısıra, insan üzgün olduğunda salgılanan stress hormonlarının vücuttan geri çekilmesi ve yok olması da saatler alır. Bu nedenle yönetici ile yaşanan sorunlu bir ilişki, meşgul bir zihin ve kendini yatıştıramayan bir vücut ile insanı sıkıntının esiri edebilir: “Beni o toplantıda o kadar üzdü ki dün gece saatlerce uyuyamadım.” Sonuçta, doğal olarak duygusal açıdan pozitif olan kişilerle birlikte olmayı tercih ederiz çünkü kısmen kendimizi iyi hissetmemizi sağlarlar.

Duygusal Zeka kitabının yazarı Daniel Goleman’ın son sesli kitabının (Leadership: The Power of Emotional Intelligence – Selected Writings) LinkedIn’deki tanıtım yazısından çevrilmiştir.

https://www.linkedin.com/pulse/20130826142141-117825785-how-moods-impact-results?trk=mp-details-rr-rmpost