Blog

Koçluk mesleği resmi olarak tanındı

ICF Türkiye ve Koçluk Platformu Derneği tarafından başlatılan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yürütülmüş olan Ulusal Meslek Standardı çalışması sonucunda Koçluk meslek olarak kabul edilmiştir.

İstanbul’daki Peryön 21. İnsan Yönetimi Kongresinde ICF standında görev aldık

İnsan yönetiminin gündemini ve geleceğini belirleyen, Avrupa’nın en büyük insan kaynakları kongresi olma ünvanını taşıyan ve 21. kez gerçekleştirilen Peryön İnsan Yönetimi Kongresi 4-6 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongre süresince gerçekleşen 100’den fazla oturumda İK Profesyonelleri, alanlarında uzman isimlerle bir araya gelerek güncel trend, anlayış ve uygulamalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

ICF (International Coach Federation – Uluslararası Koçluk Federasyonu ) Türkiye’nin 21. Peryön Kongresindeki standında Sentinus’tan Sezin Sivri ve Erciyes Edipoğlu da görev aldı. Koçluk mesleğinin standartlarını ICF  Global’a uygun bir  seviyede tutmayı amaçlayan ICF Türkiye, İK Profesyonellerinin katıldığı bu organizasyonda koçluk mesleğinin bilinçli  ve etik  kurallara uygun şekilde yapılmasının önemini vurgulamayı hedefliyordu. Bu doğrultuda, ICF Standında “Neden ICF Onaylı Bir Koç ile Çalışmalısınız?”  broşürleri dağıtıldı ve katılımcıların koçluk mesleğine ilişkin sorularına yanıt verildi.

21. Peryön Kongresinde birçok eğitim, danışmanlık şirketinin koçluğu da kendi bünyesine  kattığını  gördük. ICF Standına gelenlerin büyük kısmının eski dönemlere göre daha  biliçli olduğuna ve ‘ICF onaylı eğitimleri nasıl alırız?’ sorusunu sorduklarına tanık olmak çok güzeldi. Hatta katılımcıların  koçluk veren diğer standlara gittiklerinde, ‘Koçlarınız ICF onaylı mı?’  sorusunu sorduklarını duyduk. Bu da bizi çok mutlu etti.

İzmir’deki Peryön 10. Ege İnsan Yönetimi Zirvesine Sentinus standıyla katıldık

20-21 Eylül tarihlerinde İzmir’de Peryön Ege Şubesi tarafından 10.su düzenlenen ve Yaşar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen İnsan Yönetimi Zirvesi’nin bu yılki teması “Gelecek Yeteneklerle Gelecek” olarak belirlenmişti. Bu zirvede ‘geleceğin yeteneklerinin geliştirilmesi’ çerçevesinde Koçluk da oturumların gündeminde yer alan önemli konulardan biriydi ve Koçluk mesleğine uzun yıllar hizmet vermiş duayen katılımcılarla temsil ediliyordu.

İzmir ve çevresi iş hayatı açısından büyük potansiyelleri olmasına rağmen, bunu ortaya çıkarmakta ve hak ettiği yere gelmekte zorluklar yaşayan bir bölge. Sentinus Koçluk ve Danışmanlık bu durumu değiştirmek için bir şeyler yapmak isteyen profesyoneller tarafından kuruldu ve öncelikle İzmir ve çevresindeki yöneticilere ve kurumlara hizmet verebilmeyi, ait olduğu yerdeki iş hayatının gelişimi için bir nebze de olsa katkıda bulunabilmeyi hedefliyor. İşte bu hedef doğrultusunda Peryön 10. Ege İnsan Yönetimi Zirvesinde standımızı açtık, Ege Bölgesi’ndeki İK Profesyonelleri ile sıcak bir iletişim kurma şansını yakaladık ve hizmetlerimizi, projelerimizi, kurumlara nasıl katkıda bulunabileceğimizi anlatma fırsatını bulduk.

Peryön 10. Ege İnsan Yönetimi Zirvesindeki standımızı ziyaret eden tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.